تکارتراپی
تکارتراپی و فواید آن
ژانویه 24, 2018
شاک ویو تراپی
شاک ویو تراپی و فواید آن
فوریه 4, 2018

فیزیوتراپی سالمندان و فواید آن

فیزیوتراپی سالمندان

فیزیوتراپی سالمندان و فواید آن

سالمندی دوره ای از زندگی هر فرد است که تغییرات فیزیولوژیک ناشی از افزایش سن موجب بروز مشکلات جسمی و ذهنی برای فرد سالمند می شود.

افزایش ناتوانی، کاهش ظرفیت تحمل در برابر استرس ها و افزایش احتمال آسیب پذیری و انواع بیماری ها بخصوص بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی نیز از عوارض شایع دوران سالمندی هستند.

توانبخشی سالمندان با فیزیوتراپی برای افزایش توانایی های حرکتی و رسیدن به سطح بالیی از توانایی جسمی و حرکتی امری موثر در کاهش عوارض دوران سالمندی است.

افزایش میانگین سنی و افزایش تعداد افراد سالمند سبب می شود توانبخشی این قشر از جامعه یکی از برنامه های مهم نظام بهداشت و سلامت جامعه باشد.

در این میان فیزیوتراپی به عنوان مهم ترین بخش حوزه توانبخشی نقش موثری در بهبود مشکلات سالمندی و کاهش عوارض این دوران دارد.

افزایش سن بطور طبیعی سبب بروز یک سری نقص های عملکردی و فیزیولوژیکی و در اثر آن ها منجر به افزایش احتمال ابتلا به انواع بیماری ها بخصوص بیماری های حرکتی می شود.

کاهش قدرت عضلانی در افراد سالمند سبب احتمال آسیب پذیری این افراد و افزایش بروز بیماری های همچون آرتروز و پوکی استخوان شده که فیزیوتراپی می تواند به نحو موثری از بروز این مشکلات پیشگیری و در صورت بروز عوارض آن ها را تخفیف بخشد.

کلینیک فیزیوتراپی سوگند یکی از مجهزترین کلینیک های فیزیوتراپی شرق تهران آماده ارائه خدمات فیزیوتراپی و توانخشی به سالمندان عزیز می باشد.

فیزیوتراپی سالمندان و فواید آن

بیماری های قلبی عروقی، بیماری های گوارشی، شنوایی و بینایی نیز سبب کاهش کیفیت زندگی سالمندان می شود که تمام این عوامل نشان دهنده اهمیت توانبخشی این قشر از جامعه را نشان می دهد.

افزایش طول عمر، بهبود کیفیت زندگی و افزایش استقلال سالمندان از اهداف توانبخشی سالمندان است که فیزیوتراپی نقش مهمی در این راه دارد.

فیزیوتراپی سالمندان سبب حفظ و افزایش قدرت عضلانی و بهبود وضعیت حرکتی آنان داشته و نقش موثری در کاهش هزینه های درمانی فرد و نظام سلامت کشور خواهد داشت.

فعالیت های بدنی و ورزش بطور منظم در کاهش ابتلا به بیماری های شایع دوران سالمندی مانند آرتروز و پوکی استخوان موثر است.

ورزش منظم تحت نظر فیزیوتراپیست می تواند نقش مهمی در افزایش توانایی خای حرکتی و کاهش مشکلات حرکتی این افراد داشته باشد.

شركت در فعالیت های ورزشی بخصوص فعالیت های دسته جمعی علاوه بر کمک به شرایط روحی فرد سالمند، انعطاف پذیری عضلات را بهبود بخشیده و روند ضعف قدرت عضلانی را کاهش می دهد.

پیاده روی بهترین فعالیت برای سالمندان بوده و موجب بهبود گردش خون و تغذیه سلول های مغزی و کاهش مشکلاتی همچون آلزایمر و زوال عقل می شود.

شنا نیز از جمله ورزش های مفید برای افراد ستالمند است که به حفظ و افزایش دامنه حركتی مفاصل ضعیف شده کمک می کند.

نیازهای توانبخشی سالمندان

 • فیزیوتراپی، کاردرمانی و گفتاردرمانی با هدف بهبود کیفیت زندگی، کاهش عوارض دوران سالمندی و افزایش توانایی های فرد سالمند
 • تقویت توانایی های فرد سالمند برای بهبود عملکرد ذهنی و جسمی 
 • روان درمانی برای افزایش توان اجتماعی سالمندان در جامعه
 • آموزش هایی برای افزایش استقلال فردی و کاهش وابستگی به دیگران

فواید فیزیوتراپی سالمندان

 • افزایش قابلیت های حرکتی و بهبود وضعیت حرکتی
 • کمک به افزایش تعادل در هنگام راه رفتن
 • بهبود و تقویت وضعیت عضلانی
 • کاهش خطر سقوط و بروز انواع شکستگی بخصوص شکستگی لگن که عارضه ای شایع و جدی در سالمندان است.
 • کمک به درمان بیماری های اسکلتی_عضلانی شایع مانند کمردرد، زانودرد و …
 • بهبود کارایی سیستم تنفسی
 • کمک به کاهش عوارض و تسریع بهبودی پس از مشکلاتی همچون سکته مغزی و قلبی، پارکینسون و ام اس
 • افزایش استقلال و کاهش وابستگی