حوزه های تخصصی فیزیوتراپی
حوزه های تخصصی فیزیوتراپی
ژوئن 18, 2019
آرتروز
آرتروز و روش های درمان آن
جولای 1, 2019

فیزیوتراپی سکته مغزی

فیزیوتراپی سکته مغزی

فیزیوتراپی سکته مغزی به عنوان موثرترین راهکار توانبخشی سکته مغزی شناخته می شود که نقش مهمی در کاهش و از بین بردن عوارض ناشی از این عارضه مغزی شایع دارد.

سلول های ظریف مغزی پس از آسیب به علت تروما و اختلالات عروقی، توانایی زیادی در سازماندهی مجدد دارند که به آن نروپلاستیسیتی (انعطاف پذیری عصبی) می گویند.

بر اساس مطالعات انجام شده زمانی که سیستم مغزی آسیب دیده، فعالیت بیشتری می کند، بهبودی و کارایی آن افزایش می یابد که این امر نشان دهنده اهمیت فیزیوتراپی و نقش مهم آن در کمک به روند بهبودی است.

فیزیوتراپی بر اساس ارزیابی های اولیه و مجدد بیماران صورت می گیرد و هر بیمار مبتلا به این عارضه منحصر به فرد بوده و به شیوه درمانی خاص خود نیاز دارد.

مشکلات و علایم بیماران سکته مغزی بسته به این که آسیب در کدام یک از سلول های مغزی رخ داده متفاوت است و به همین دلیل لازم است که بیماران قبل از انجام پروسه فیزیوتراپی تحت ارزیابی قرار بگیرند که مهم ترین آن ها عبارتند از :

  • ارزیابی حسی
  • ارزیابی شناختی
  • ارزیابی دامنه حرکتی مفاصل
  • ارزیابی قدرت عضلات اندام ها
  • ارزیابی سطح تعادل فرد
  • ارزیابی گفتار و درک کلمات
  • ارزیابی وضعیت روحی و رانی فرد

فیزیوتراپی سکته مغزی و ضرورت آن

انعطاف پذیری سیستم عصبی پس از بروز این آسیب از کنترل و هدایت خارج می شود که با فیزیوتراپی می توان سیستم عصبی را در جهت صحیح هدایت کرد.

فیزیوتراپی به بهبود انعطاف پذیری در مفاصل و جلوگیری از کوتاهی های عضلانی و خشکی مفاصل در اثر کاهش تحرک کمک زیادی می کند.

فیزیوتراپیست با آگاهی کامل از آناتومی عضلات اندام های فوقانی و تحتانی برنامه درمانی خاصی را برای هر بیمار تنظیم می کند.

ذکر این نکته ضروری است که مشارکت فعالانه بیمار و اطرافیان وی در برنامه های فیزیوتراپی یکی از ارکان اساسی در موفقیت درمان این عارضه مغزی شایع است.

 

کلمات مرتبط :

سکته مغزی – درمان سکته مغزی – فیزیوتراپی در خیابان آیت – فیزیوتراپی شرق تهران