فتق دیسک گردن
بیرون زدگی دیسک گردن
نوامبر 17, 2021
لیزر کم توان
لیزر کم توان
نوامبر 20, 2021

خار پاشنه پا

خار پاشنه پا

خار پاشنه پا

خار پاشنه پا عارضه ای است که به دلیل رسوب کلسیم رخ می دهد و با ایجاد برآمدگی استخوانی در قسمت زیرین استخوان پاشنه پا مشخص می شود. در عکس برداری با اشعه ایکس، خار پاشنه می تواند تا نیم اینچ به جلو کشیده شود. بدون شواهد قابل مشاهده اشعه ایکس، این بیماری گاهی به عنوان “سندرم خار پاشنه” شناخته می شود.

اگرچه خار پاشنه پا در اغلب مبتلایان بدون درد خاصی است و تنها در تصاویر رادیوگرافی و بطور اتفاقی تشخیص داده می شود ، اما در برخی موارد می تواند با درد و التهاب مزمن کف و پاشنه پا نیز همراه باشد که می تواند بسیار آزاردهنده باشد.

درمان این عارضه معمولا با روش های غیرجراحی امکان پذیر است ، فیزیوتراپی با متدها و مدالیته های مختلف می تواند کمک زیادی به درمان خار پاشنه بکند.

علائم خار پاشنه پا

  • درد متناوب یا مزمن کف و پاشنه پا بخصوص در هنگام راه رفتن، دویدن یا پریدن
  • درد شدید در ابتدای حرکت و برداشتن اولین قدم ها
  • ناتوانی در ایستادن و راه رفتن به مدت طولانی به دلیل وجود درد
  • احساس درد تیز در کف پا

دلایل و عوامل خطر

خار پاشنه پا زمانی ایجاد می شود که رسوبات کلسیم در قسمت زیرین استخوان پاشنه ایجاد می‌شود، فرآیندی که معمولاً در طی چند ماه اتفاق می‌افتد. خار پاشنه اغلب به دلیل کشیدگی عضلات و رباط های پا، کشیدگی فاسیای کف پا و پارگی مکرر غشایی که استخوان پاشنه را می پوشاند ایجاد می شود. خار پاشنه مخصوصاً در بین ورزشکارانی که فعالیت‌هایشان شامل دویدن و پریدن زیاد است رایج است.

عوامل خطر

  • ناهنجاری های راه رفتن، که فشار بیش از حد بر استخوان پاشنه، رباط ها و اعصاب نزدیک پاشنه پا وارد می کند.
  • راه رفتن و دویدن به مدت طولانی بخصوص روی سطوح سخت
  • کفش‌های نامناسب و غیراستاندارد
  • اضافه وزن

روشهای درمان

درد پاشنه همراه با خار پاشنه و فاشیای کف پا ممکن است به خوبی به استراحت پاسخ ندهد. اگر بعد از یک خواب شبانه راه می روید، درد ممکن است بدتر شود زیرا فاسیای کف پا به طور ناگهانی دراز می شود و پاشنه پا کشیده و کشیده می شود. درد اغلب با بیشتر راه رفتن کاهش می یابد. اما ممکن است پس از استراحت طولانی مدت یا پیاده روی طولانی احساس عود درد کنید.

فیزیوتراپی با استفاده از متدها و مدالیته های مختلف کمک زیادی به درمان خار پاشنه پا می کند.

شاک ویو تراپی امروزه به عنوان موثرترین روش درمانی خار پاشنه شناخته می شود که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی سوگند ( فیزیوتراپی خوب در شرق تهران ) می توانید از آن بهره مند شوید.

استفاده از کفی و کفش طبی نیز می تواند در تسکین علائم خار پاشنه پا موثر باشد.

بیش از ۹۰ درصد افراد با درمان های غیر جراحی بهبود می یابند. اگر درمان محافظه کارانه پس از یک دوره ۹ تا ۱۲ ماهه نتوانست علائم خار پاشنه را درمان کند، ممکن است برای تسکین درد و بازگرداندن تحرک جراحی لازم باشد. 

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی خار پاشنه – شاک ویو تراپی در شرق تهران – فیزیوتراپی خوب در شرق تهران