تاندونیت شانه
تاندونیت شانه و علائم آن
ژوئن 4, 2019
فیزیوتراپی سکته مغزی
فیزیوتراپی سکته مغزی
ژوئن 22, 2019

حوزه های تخصصی فیزیوتراپی

حوزه های تخصصی فیزیوتراپی

حوزه های تخصصی فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یکی از شاخه های مهم علوم پزشکی و توانبخشی است که به درمان بیماری‌ ها و اختلالات عصبی-ماهیچه‌ای-اسکلتی کمک زیادی می کند.

فیزیوتراپی با هدف پیشگیری از بیماری‌ ها، درمان، توان‌ بخشی و ارتقای سطح سلامت جامعه انجام می گیرد.

فیزیوتراپی در بخش های مختلفی به سلامت افراد کمک می کند که در این مقاله به مهم ترین آن ها اشاره می کنیم.

حوزه های تخصصی فیزیوتراپی

فیزیوتراپی ورزشی

آسیب های ورزشی جزء جدا ناپذیری از ورزش هستند.

فیزیوتراپی ورزشی از حوزه های تخصصی فیزیوتراپی است که به درمان و پیشگیری از آسیب های ورزشی و همچنین تسریع روند بهبودی و بازگشت هرچه سریع تر ورزشکار به شرایط قبل از آسیب دیدگی و بازیابی توان ورزشی وی کمک زیادی می کند.

بسیاری از متخصصان فیزیوتراپی بطور تخصصی در حوزه فیزیوتراپی ورزشی فعالیت دارند.

فیزیوتراپی کودکان 

حدود ۱۰% از کودکانی که به دنیا می آیند دچار نوعی از معلولیت می باشند که با فیزیوتراپی به موقع می توان در معلولیت موجود اقدامات موثری را انجام داد و از جمله این معلولیتها عبارتند از : فلج مغزی ، فلج اطفال ، فلج زایمانی ، تورتیکولی (کج گردنی)، کف پای صاف ، پا چنبری و …

فیزیوتراپی در بیماران بستری 

با توجه به اینکه وقتی بیماران عزیز در بیمارستان بستری می شوند نمی توانند بطور طبیعی حرکت کنند ، خشکی مفاصل و ضعف عضلات و نیز تجمع ترشحات در ریه آنها و نیز برخی بیماری ها مانند زخم بستر آنها را تهدید می کند و برای پیشگیری از بروز این مشکلات فیزیوتراپی ضروری است.

فیزیوتراپی پس از جراحی

فیزیوتراپی برای جلوگیری از بروز عوارض ناشی از کاهش تحرک پس از اعمال جراحی ضروری است.

ایجاد و کنترل و حفظ دامنه حرکات مفاصل اطراف محل عمل برای از بین بردن درد و جسبندگی و محدودیت حرکتی می توان از فیزیوتراپی استفاده کرد.

فیزیوتراپی سالمندان

با توجه به اینکه سالمندان با بالا رفتن سن و کاهش فعالیت روزانه دچار ضعف و ناتوانی می شوند لازم است زیر نظر فیزیوتراپیست به حرکت ورزشی ادامه داده تا احتمال بروز عوارض این دوران همچون خشکی و محدود شدن دامنه حرکات در این عزیزان به حداقل برسد.و از بروز مشکلات پیشگیری نمایند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در نارمک – فیزیوتراپی خوب – فیزیوتراپی در شرق تهران