فیزیوتراپی ورزشی
فیزیوتراپی ورزشی
مارس 5, 2019
شکستگی کشکک زانو
شکستگی کشکک زانو
مارس 22, 2019

تعویض مفصل زانو و فیزیوتراپی پس از آن

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو یا آرتروپلاستی زانو یک جراحی ارتوپدی تخصصی است که با جایگزین کردن سطوح مفصلی استخوان‌ ران و ساق پا با مفصل مصنوعی (پروتز مصنوعی) انجام می گیرد.

تعویض مفصل زانو در افرادی که مفصل زانویشان به دلایلی همچون آرتروز یا شکستگی شدید دچار تخریب شده و درد زیادی ایجاد کرده که با روش های درمانی دیگر بهبود نیافته انجام م یگیرد.

مفصل زانو یکی از پیچیده ترین مفاصل بدن است که به دلایل مختلفی آسیب دیده و نیازمند انجام اقدامات درمانی از جمله تعویض مفصل زانو است.

زانودرد یکی از رایج ترین دردهای ارتوپدی است که می تواند سبب اختلال جدی در زندگی فرد شود. 

این جراحی می تواند زانودرد مزمن و سایر مشکلاتی که برای مفصل زانو ایجاد شده را از بین برده و به فرد کمک کند تا فعالیت های خود را براحتی انجام دهد.

در واقع تعویض مفصل زانو گزینه آخر درمانی در افرادی است که درد و مشکلات زانویشان با روش های غیر جراحی همچون استراحت ، دارودرمانی و فیزیوتراپی بهبود نیافته انجام می گیرد.

در صورتی که فرد بطور مناسبی از مفصل مصنوعی خود استفاده کند این مفصل اغلب حدود ۲۰ سال برای فرد مانند مفصل سالم کار می کند.

از بین بردن درد و کاهش مشکلات ایجاد شده برای بیمار که در نتیجه آسیب های مفصل زانو و  بهبود دامنه حرکتی و اصلاح دفورمیتی های ایجاد شده از اهداف جراحی تعویض مفصل زانو هستند.

این جراحی اغلب در افراد میانسال و سالمند که زانوی آن ها دچار تخریب جدی شده انجام می گیرد.

لازم به ذکر است این مفاصل نیز مانند مفصل طبیعی بدن نیازمند مراقبت هستند و در صورتی که فرد دچار اضافه وزن شدید باشد امکان لق شدن این مفصل نیز زیاد است، بنابراین کاهش وزن در موفقیت این جراحی سهم بسزایی در این افراد دارد.

همچنین افراد پس از این جراحی باید فعالیت هایی مانند راه رفتن تند، دویدن، کوه نوردی، اسکی، بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت های این چنینی را به حداقل برسانند چراکه احتمال آسیب پذیری مفصل مصنوعی وجود دارد.

دلایل انجام جراحی تعویض مفصل زانو

  • آرتروز زانو (ساییدگی مفصل زانو که سبب سایش استخوان ها بر روی یکدیگر می شود)
  • روماتیسم مفصلی
  • بد جوش خوردن یا جوش نخوردن شکستگی زانو
  • وارد شدن ضربه شدید به زانو
  • عدم تسکین زانودرد با روش های غیر جراحی
  • اختلال جدی در عملکرد زانو
  • خشکی و محدود شدن دامنه حرکتی زانو
  • دفورمیتی های شدید زانو

فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل زانو

انجام فیزیوتراپی پس از اعمال جراحی ارتوپدی تکمیل کننده درمان و امری ضروری است که بدون انجام آن پروسه درمان با مشکل مواجه خواهد شد.

فیزیوتراپی باید در روزهای ابتدایی پس از جراحی برای جلوگیری از ایجاد عوارض جراحی همچون خشکی و محدود شدن دامنه حرکتی زانو انجام بگیرد.

انجام تمرینات فیزیوتراپی همچنین به تسریع روند بهبودی و بازگشت هرچه سریع تر فرد به زندگی عادی و استفاده مناسب از زانوها کمک زیادی می کند.

تمرینات فیزیوتراپی به فرد کمک می کند تا در زمان کمتری بتواند از مفصل مصنوعی خود مانند مفصل طبیعی استفاده کند.

فیزیوتراپی عضلات اطراف مفصل زانو را تقویت کرده و به فرد کمک می کند تا هرچه سریع تر به زندگی عادی و انجام فعالیت هایش بازگردد.

 

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل زانو – فیزیوتراپی در شرق تهران – فیزیوتراپی در نارمک – لیزر پرتوان در نارمک – کلینیک فیزیوتراپی خوب در شرق تهران