کاربردهای درای نیدلینگ
کاربردهای درای نیدلینگ
ژانویه 9, 2024
شاک ویو درمانی
شاک ویو درمانی
ژانویه 13, 2024

آسیب روتاتور کاف شانه

آسیب روتاتور کاف شانه

آسیب روتاتور کاف شانه

آسیب روتاتور کاف شانه یکی از علل شایع درد و ناتوانی شانه است. فیزیوتراپی شانه موثرترین روش درمان این آسیب است که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی سوگند در شرق تهران می توانید از آن بهره مند شوید.

روتاتور کاف گروهی از چهار عضله است که مفصل شانه را احاطه کرده و به نگه داشتن توپ استخوان بازو (بازو) در حفره تیغه شانه (کتف) کمک می کند. تاندون‌های روتاتور کاف به تثبیت مفصل شانه کمک می‌کنند و به شما امکان می‌دهند بازوی خود را بلند کنید، بچرخانید و حرکت دهید.

دلایل آسیب روتاتور کاف شانه

 • استفاده بیش از حد: استفاده مکرر از شانه به همان روش می تواند به تاندون های روتاتور کاف فشار وارد کند و باعث پارگی آنها شود.
 • آسیب: آسیب ناگهانی مانند افتادن روی بازوی کشیده نیز می تواند به تاندون های روتاتور کاف آسیب برساند.
 • سن: تاندون‌های روتاتور کاف با افزایش سن ضعیف‌تر و مستعد پارگی می‌شوند.
 • حرکات تکراری: حرکات تکراری، مانند حرکاتی که در ورزش ها یا مشاغلی که نیاز به کار بالای سر دارند، استفاده می شود، همچنین می تواند خطر ابتلا به آسیب روتاتور کاف را افزایش دهد.
 • ضعف: ضعف در عضلات شانه همچنین می تواند به تاندون های روتاتور کاف فشار وارد کند و خطر آسیب را افزایش دهد.

علائم آسیب روتاتور کاف می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درد: درد شانه، به ویژه هنگام بلند کردن، پایین آوردن یا چرخاندن بازو.
 • ضعف: ضعف در شانه که بلند کردن یا استفاده از بازو را دشوار می کند.
 • سفتی: سفتی در شانه که حرکت بازو را دشوار می کند.
 • کرپیتوس: صدای ترق و ترق هنگام حرکت بازو.
 • تاندونیت: التهاب تاندون های روتاتور کاف.
 • بورسیت شانه: التهاب بورسا، یک کیسه پر از مایع که به بالش مفصل شانه کمک می کند.

روشهای درمان

درمان آسیب روتاتور کاف شانه به شدت پارگی بستگی دارد. برای اکثر افراد، درمان غیر جراحی اولین گزینه است. این ممکن است شامل موارد زیر باشد:

استراحت: از فعالیت هایی که درد شانه شما را تشدید می کند خودداری کنید. ممکن است لازم باشد برای حمایت از بازو و محدود کردن حرکت، یک بند بپوشید.

یخ: کمپرس های یخ را هر بار به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، چند بار در روز روی شانه خود قرار دهید.

گرما: برای کمک به تسکین درد و سفتی، از گرما درمانی مانند پد حرارتی استفاده کنید.

مسکن های بدون نسخه: برای کاهش درد و التهاب، ایبوپروفن یا استامینوفن مصرف کنید.

فیزیوتراپی: فیزیوتراپی شانه می تواند تمریناتی را برای تقویت عضلات اطراف شانه و بهبود دامنه حرکتی به شما آموزش دهد. متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی سوگند از موثرترین راهکارها برای درمان و توانبخشی پس از آسیب روتاتور کاف شانه بهره می برند.

در برخی موارد، اگر درمان غیر جراحی موفقیت آمیز نباشد، ممکن است جراحی لازم باشد. جراحی اغلب برای پارگی های بزرگ که با درمان های دیگر بهبود نمی یابند توصیه می شود. رایج ترین نوع جراحی برای پارگی روتاتور کاف، ترمیم آرتروسکوپی است. این روش شامل ایجاد برش های کوچک در شانه و استفاده از دوربین و ابزار مینیاتوری برای ترمیم تاندون پاره شده است.

بهبودی پس از جراحی برای پارگی روتاتور کاف معمولاً ۶ تا ۱۲ ماه طول می کشد. برای حمایت از بازوی خود به مدت چند هفته باید یک آتل بپوشید. پزشک شما همچنین یک برنامه توانبخشی با فیزیوتراپی شانه شامل تمریناتی برای تقویت و کشش شانه به شما ارائه می دهد.

پیشگیری از آسیب روتاتور کاف شانه

در اینجا چند نکته برای جلوگیری از آسیب روتاتور کاف وجود دارد:

 • قبل از فعالیت بدن خود را گرم کنید: همیشه قبل از انجام هر فعالیتی که به آنها فشار وارد می کند، مانند وزنه برداری یا ورزش، شانه های خود را گرم کنید.
 • بعد از فعالیت، شانه های خود را خنک کنید تا از سفتی و درد جلوگیری کنید.
 • عضلات شانه خود را تقویت کنید: تقویت عضلات شانه می تواند به جلوگیری از پارگی کمک کند. می توانید این کار را با انجام تمریناتی مانند دایره بازو، شانه بالا انداختن و فشار بر روی دیوار انجام دهید.
 • عضلات شانه خود را بکشید: کشش عضلات شانه نیز می تواند به جلوگیری از پارگی کمک کند. می توانید این کار را با انجام تمریناتی مانند رول شانه و اکستنشن بازو انجام دهید.
 • از فعالیت‌های بالای سر که باعث درد می‌شوند خودداری کنید: اگر هنگام انجام فعالیت‌های بالای سر دچار درد می‌شوید، از این فعالیت‌ها تا بهبودی شانه خودداری کنید.

 

متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی سوگند در شرق تهران خدمات تخصصی فیزیوتراپی را با استفاده از تجهیزات پیشرفته فیزیوتراپی همچون مگنت پرتوان و لیزر پرتوان رباتیک را ارائه می دهند.

شماره موبایل واتس آپ مطب: ۰۹۳۷۹۶۶۵۰۴۴
تماس مستقیم با مطب: ۰۹۱۲۲۱۵۸۰۵۸